Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
5,00 €
Norises ilgums
2 stundas 10 minūtes
Producents
Lielais dzintars
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība 

Valsts kultūrkapitāla fonds

Pieejams līdz:
2028. gada 18. febr.
Satura veids
Ieraksts

Noderīgi

Programma

Koncertieraksts aicina mūs atgriezties Latvijas 103. dzimšanas dienas noskaņās, lai kopā ar Latvijas spožākajiem akadēmiskās mūzikas izpildītājmāksliniekiem un solistiem diriģenta Māra Sirmā virsvadībā vēlreiz izbaudītu īpaši svinīgo un patriotisma piesātināto vakaru.

Jau par tradīciju kļuvušā Valsts svētku koncerta programmas mākslinieciskā vadība tika nodota latviešu koru kultūras virzītāja, diriģenta un vizionāra Māra Sirmā rokās, kurš ar sev raksturīgo monumentālo vērienu radījis daudzpusīgu koncerta programmu divās daļās. Uz Liepājas koncertzāles skatuves vienojās ērģelniece Iveta Apkalna, sitaminstrumentālists Rihards Fedotovs, obojists Pēteris Endzelis, komponists un pianists Raimonds Tiguls, bet pilnskanību piešķīra viena no staltākajām Latvijas kultūras bākām, Baltijas lielākais profesionālais koris “Latvija” vienotā skanējumā ar koncertzāles mājiniekiem — Liepājas Simfonisko orķestri.

“Svētku koncerta programmu esmu veidojis uz trīs tā saucamajiem vaļiem jeb šajā gadījumā komponistiem. Pirmais — Raimonda Tigula monumentālais skaņdarbs “Jūras grāmata”, kas atbilstoši mūsu Valsts svētku reizei savā būtībā ietver gan vēlējumu, gan atskatu uz pagātni, gan vēstījumu uz nākotni. Otrais — simboliskākie un skaistākie piemēri no Imanta Kalniņa simfoniskās un kormūzikas viņa nenosvinētās 80. jubilejas gadā. Trešais — ļoti interesanta, bet Latvijā maz zināma muzikālā personība, kas arodu slīpējis pasaules augstskolās — Rihards Fedotovs un viņa radītie mūsdienu mūzikas piemēri,” ar skaņdarbu izvēli iepazīstina programmas mākslinieciskā koncepta autors, diriģents Māris Sirmais.

Koncertieraksta programmā uz “Lielā dzintara” skatuves - Eiropā pieprasītā pašmāju ērģelniece Iveta Apkalna, kas koncertu iezvana ar Aivara Kalēja radīto ērģeļu repertuāra pīlāru — Tokāta par korāli ''Gods Dievam augstībā”.

Reiz ieskandinājusi Ventspils koncertnama svinīgo atklāšanu, pa Kurzemes piekrasti uz Liepāju atceļojusī Raimonda Tigula oratorija “Jūras grāmata” jau no pirmajiem Ivetas Apkalnes atskaņotajiem akordiem klausītājiem piedāvā īstu muzikālo katarsi, kas augs astoņu daļu garumā.

Vakara otro daļu atklāj komponista un perkusionista Riharda Fedotova inovatīvie jaundarbi, ko papildina Jura Matuzeļa radītās videoprojekcijas. Kulminācijā — Imanta Kalniņa kanoniskās 4. simfonijas 1. daļa, 6. simfonijas 3. daļa, Pētera Endzeļa izpildītais obojas koncerts un kormūzikas repertuāra pērles — “Dziesma dzimtenei” un “Lūgšana”.

 

Piedalās:

Iveta Apkalna, ērģeles

Pēteris Endzelis, oboja

Rihards Fedotovs, multiinstrumentālists / audiovizuālais mākslinieks

Raimonds Tiguls, klavieres un hangs

Valsts akadēmiskais koris “Latvija”

Liepājas Simfoniskais orķestris

 

Diriģents: Māris Sirmais

Video projekcijas: Juris Matuzelis

Koncerta vadītājs: Muzikologs Edgars Raginskis

 

Programma:

 

I daļa

 

Aivars Kalējs (1951) Tokāta par korāli “Gods Dievam augstībā”

 

Raimonds Tiguls (1972) Oratorija “Jūras grāmata”, Noras Ikstenas librets

I. “Radību jūra”

II. “Jūras buramvārdi”

III. “Mūžības jūra”

IV. “Lībiešu jūra”

V. “Bēgļu jūra”

VI. “Cerību jūra”

VII. “Lūgšanas jūra”

VIII. “Mīlestības jūra”

 

II daļa

 

Rihards Fedotovs (1984) Jaundarbs, Platona Buravicka aranžējums

Rihards Fedotovs Incrementum, Platona Buravicka aranžējums

Imants Kalniņš (1941) I daļa no Ceturtās simfonijas

Imants Kalniņš II daļa no Obojas koncerta

Imants Kalniņš “Dziesma dzimtenei”, Ārijas Elksnes dzeja

Imants Kalniņš III daļa “Balle pilī” no Sestās simfonijas

Imants Kalniņš “Lūgšana”, Knuta Skujenieka dzeja, Jēkaba Jančevska aranžējums

 

 

Koncerts izskanēja: 17.11.2021.

Foto: Valters Pelns