PERSIEŠU MŪZIKAS ZELTS. ŠEMIRANI ĢIMENE
Liepājas pašvaldība
Valsts kultūrkapitāla fonds
H Â L. Mīlas ceļš starp austrumiem un rietumiem (The journey of love between East and West)
Irāniešu izcelsmes perkusionista un mākslinieciskā vadītāja Keivāna Šemirani (Keyvan Chemirani) projekta “Hâl” centrā ir viņa māsas Marjamas Šemirani (Maryam Chemirani) balss. Koncertierakstā Keivāns, pielietojot niansēto persiešu santūra spēles prasmi un persiešu zarba spēles satriecošo meistarību, savas māsas harismātiskajai balsij radījis grezni apzeltītu ietvaru – reizēm zīdaini mirdzošu, reizēm koši rotaļīgu.
“Spēlēšana uz skatuves kopā ar ģimeni vienmēr bijusi īpaša pieredze. Šis ir dabisks turpinājums mācībām par dzīvi un mūziku, kā arī atgriešanās pie pirmsākumiem. Kopā dosimies mīlestības ceļojumā, kurā par mūsu bāku un ceļvedi kļūs pats “hâl” – ekstātiskais stāvoklis, kurā varam vienlaikus atmosties un aizmirsties persiešu akadēmiskajā mūzikā,” iepazīstina muzikālā projekta idejas autors Keivāns Šemirani.
Koncerta programmā uz skatuves pulcējas īsteni muzikālie zeltkaļi: delikāti smalkais un ar apbrīnojamu sitaminstrumentu spēles precizitāti apveltītais saza spēles meistars Bižāns Šemirani (Bijan Chemirani), virtuozais flautists Silvēns Barū (Sylvain Barou), kura radītais skanējums ir silts un piesātināts, persiešu santūra un perkusiju virtuozs, producents un austrumu mūzikas celmlauzis Keivāns Šemirani un samtainās balss īpašniece Marjama Šemirani.
Projektā “Hâl” izpētīta austrumnieciskā (Irānas, Indijas, Turcijas un citu kultūru) modalitāte, izpildot oriģinālas kompozīcijas un pakavējoties arī pie ķeltu valstu mūzikas.
“Šoreiz izvēlējos projekta centrā izvirzīt savas māsas Marjamas Šemirani balsi,” uzver Keivāns, “tās bagātīgums, siltais tembrs un harisma mani dziļi saviļņo un viņa, manuprāt, ir pelnījusi plašu un pilnvērtīgu uzmanību. Programmas gaitā pārslēgsimies no svinīgā uz meditatīvo, radot telpu improvizācijai stingri noteiktā ietvarā.”
Par savu misiju Keivāns virza austrumnieciskās mūzikas pasaules paplašināšanu, iepludinot tajā džeza, improvizētas mūzikas un citu stilu elementus, paplašinot sitaminstrumentu klāstu, rakstot dziesmu liriku ne tikai persiešu valodā, bet izmantojot arī vienkāršās vārsmās angliski.
“Mans ceļš ved pa taku, ko izvēlējusies mana sirds,” teicis dzejnieks Saadi.
“Manu ceļu veido kompozīcijas un vairākas tradicionālu īru, turku un persiešu dziesmu aranžijas. Tas ir mīlestības ceļš, kas seko persiešu mistiķu filosofijai un kurā uzsvērta mīlestība kā dzīves filosofija. Kopā mēs varam tuvoties “hâl” – austrumu akadēmiskās mūzikas meklētajam ekstātiskajam stāvoklim, kurā reizē atmostamies un aizmirstamies,” noslēgumā piebilst talantīgais Keivāns Šemirani.
Koncerts izskanēja: 16.10.2021.
Foto: Valters Pelns