Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
Bezmaksas
Norises ilgums
1 stunda un 20 minūtes
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība

Eiropas Reģionālās attīstības fonds

Pieejams līdz:
2026. gada 31. dec.
Satura veids
Ieraksts

Noderīgi

Programma

Koncertsērija “PERSONĪGI”

Georga Pelēča skaņdarbu cikls “Gadalaiki” līdz šim nav ticis ierakstīts. Lai apliecinātu klausītājiem Pelēča mūzikas neatkārtojamību, kas šķietami vienkāršā skaņurakstā meklē harmoniju un dziļāku jēgu, latviešu jaunās paaudzes pianiste Linda Leine no komponista plašā devuma klāsta izvēlējusies klausītājiem atklāt gadalaikiem veltītu klaviermūziku.

Lai iemūžinātu un popularizētu šo mūziku, Linda Leine 2022. gada februārī ieskaņoja šo krāšņo klaviermūzikas ciklu tieši Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” ierakstu studijā un  Nacionālās ierakstu kompānijas “Skani” paspārnē laida klajā Georga Pelēča mūzikai veltītu dubultalbumu Seasons. Tā kā cikls Gadalaiki ir ļoti apjomīgs, koncertā tiks atskaņotas dažas daļas no tā – Pavasara, Rudens un Jaungada mūzika. Pianiste par skaņdarbiem saka tā: “Pelēča mūzika mani ļoti uzrunā. Tā raisa manī kaut ko īpašu. Esmu ļoti laimīga, kad to klausos.”

Mūsdienās Pelēča mūzika dzirdama visdažādākajos mūzikas pasākumos ļoti plašā žanru diapazonā. Blakus latviešu tautasdziesmu un dzejas pasaulei te ir pareizticīgo dziedājumu lauks, arī citas garīgās jomas saskarsmes, veltījumi dažādu laikmetu un kultūru nozīmīgām personībām. Un daba un cilvēks kā eifonijas avots un izpausme. Pats komponists, runājot par savu mūziku, atzīst: “Visa mana radošā iedvesma nāk no mūzikas, no eifonijas kā ideāla atspulga jeb iemiesošanās ciltszemes. Tiekšanās pēc šī ideāla ir svarīgākā manu darbu tēma.”

Koncertprogrammā Pelēča mūziku caurvīs un papildinās itāļu komponista Dominiko Skarlati sonātes, kuras, kaut arī rakstītas četrus gadsimtus senā pagātnē, stilistiski saskan ar Pelēča mūzikas stilu. Kā par šo salikumu skaidro pianiste: “Piecas Skarlati sonātes, kuras izpildīšu koncertā ir kā mazas pērlītes starp Pelēča izvērsto muzikālo gadalaiku prozu. Var saklausīt, kā sasaucas Pelēča polifonija, faktūru skaidrība, ritmiskums un poētiskums ar Skarlati sonātēm. Jautājot pašam komponistam par šādu salikumu, viņš to ļoti atbalstīja un teica, ka Domeniko Skarlati ir viens no viņa mīļākajiem komponistiem.” 

Linda Leine ir latviešu jaunās paaudzes pianiste, kas jau agri tiekusies uz plašākiem ūdeņiem, atšķirīgākām straumēm un dziļumiem. Pēc Dārziņskolas absolvēšanas un studijām JVLMA, meistarība spodrināta Rostokas Mūzikas un teātra augstskolā, Lībekas mūzikas augstskolā, Hamburgas Mūzikas un teātra augstskolā un citur. Un arī specializācija – kameransambļa muzicēšana gan klavieru duetā (četrrocīgi un divām klavierēm), gan ar balsi, gan jaunākā sadarbība ar Trio Fabel ar klarnetisti Annu Gāgani un čellistu Kristapu Bergu.

Ilgu laiku Linda Leine spēlēja kopā ar Darju Maršiņinu klavierduetā. Plašā koncertdarbība mūziķes ir aizvedusi uz tādām slavenām koncertzālēm kā Berlīnes Konzerthaus un festivāliem, t.sk., Šlēsvigas-Holšteinas mūzikas festivālu u.c. 2019. gadā iznāca dueta albums Šūberts. Stravinskis. Vasks, kas ieguva nominācijas prestižajai OPUS KLASSIK 2019 balvai. Andrāšs Šifs uzaicināja duetu Leine-Maršiņina sadarboties Švarcenbergas Šūbertiādes ietvaros. 2022. gadā Linda Leine izdeva solo albumu Seasons, kas veltīts Georga Pelēča klaviermūzikas ciklam “Gadalaiki”.

 

Koncerts izskanēja: 15.01.2023.

Foto: OHM.LV