Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
Bezmaksas
Norises ilgums
1 stunda un 40 minūtes
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība

Eiropas Reģionālās attīstības fonds

Pieejams līdz:
2029. gada 29. dec.
Satura veids
Ieraksts

Suminot Latvijas 104. jubileju, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” aicina uz svinīgu, latviešu akadēmiskās un tautas mūzikas cildinošu valsts svētku koncertu kopā ar latviešu mūsdienu a capella grupu “Latvian Voices”, pianistu Reini Zariņu un Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

Svētku programmā klausītājus priecēs gan aizrautīgi un romantiski Latvijas akadēmiskās mūzikas skaņdarbi – no pašām svaigākajām kompozīcijām līdz klavierkoncertu pirmsākumiem, kurus kontrastēs mūsu tautas dziesmu dārgakmeņi, kas ietērpti pavisam jaunās simfoniskās aranžijās.

Ar Kasparu Ādamsonu pie diriģenta pults koncertu svinīgi atklās muzikāli spilgtā un koncentrētā komponistes Ilonas Breģes Koncertuvertīra simfoniskajam orķestrim, kas pirmoreiz atskaņota J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācību orķestra sezonas atklāšanā pagājušā gada rudenī. Šogad tā starojoši uzjundīs klausītājus valsts svētku programmai Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumā. 

Koncerta turpinājumā uz skatuves pievienosies virtuozais pianists Reinis Zariņš, kura interpretācijā skanēs Latvijas mūzikas virzītājspēka, izcilā komponista Jāņa Mediņa pirmais un vienīgais Klavierkoncerts. Tas izstaro pārsteidzošu skaistumu un aizrautību, kas rodas starp klaviermūzikas dinamiskajiem toņiem un simfoniskā orķestra romantisko skanējumu. Kā savulaik J. Mediņa mūziku raksturojusi muzikoloģe Inga Godunova: “Būdams apbrīnojami talantīgs, viņš ļāva savai mūzikai runāt pašai. Viņam nepatika nodarboties ar teorētiskiem spriedumiem un analītiskām apcerēm. Skaistums un mērs – tā īsi varētu raksturot Mediņa estētiku”.

Pavisam īpašu etnofolka un simfoniskās mūzikas saplūsmi koncerta otrajā daļā apmeklētājiem atklās vokālais ansamblis “Latvian Voices”, kas kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri izpildīs grupas izdaudzināto tatutasdziesmu ciklu “Latvietes mīts”. Gadu gaitā šis darbs pārtapis no a capella skanējuma līdz koncertuzvedumam, kurā tautasdziesmām pievienojušies latviešu dzejnieču dzejoļi. Valsts svētku koncertā tas iegūs pavisam jaunu nokrāsu, pārejot no filigrāna vokālā cikla uz orķestra bagātīgo skanējumu. 

“Latvian Voices” par radīto tautasdziesmu ciklu teic: “Šis ir stāsts par sievieti no dzimšanas brīža līdz pat dzīves pēdējām dienām, kas izstāstīts caur tautasdziesmas vārdiem un Lauras Jēkabsones mūziku. Šajās dziesmās kopā savijas pagātnes, tagadnes un nākotnes balsis. Šīs dziesmas skan balsīs, kurās runāja un dziedāja mūsu mātes. Un viņu mātes un mātes mātes. Šīs balsis rit mūsu dzīslās. Tās pārmantojas. Pārtop. Turpinās.”

​Piedalās:
Grupa “Latvian Voices”
Reinis Zariņš | klavieres
Liepājas Simfoniskais orķestris
Kaspars Ādamsons | diriģents

 

Koncerts izskanēja: 17.11.2022.

Foto: Edgars Pohevičs