Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
5,00 €
Norises ilgums
1 stunda 33 minūtes
Producents
Lielais dzintars
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība 

Valsts kultūrkapitāla fonds

Pieejams līdz:
2026. gada 31. marts
Satura veids
Ieraksts

Ar īpašu koncertprogrammu savu 25. jubilejas sezonu Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” atzīmē viens no pasaulē zināmākajiem kamerorķestriem, vijolnieka Gidona Krēmera dibinātais ‘‘Kremerata Baltica’’. Svētku programmā tiek godināta arī pašmāju komponista Georga Pelēča mūzikas daiļrade, kurš šogad atzīmēja savu 75. jubileju.

 

Jubilejas koncerta īpašais viesis — poļu jaunais klaviermūzikas spīdeklis Adams Kosmeja (Adam Kośmieja), kurš jau paguvis debitēt Ņujorkas Kārnegija zālē, izdot solo albumu prestižās ierakstu kompānijas “Warner Classics” paspārnē un iegūt jūsmīgas recenzentu atsauksmes dažādās pasaules vietās, bet Liepājā pirmoreiz uz skatuves vienojas ar kamerorķestri “Kremerata Baltica”. Ekspresīvā pianista klavierspēlē dzirdēsim Alfrēda Šnitkes Koncertu klavierēm un stīgām, par kura interpretāciju Kosmeja izpelnījies sevišķu kritikas atzinību. Koncertzālēs reti atskaņotais opuss atrodas starp tumsu un gaismu, ceļo laikā no krievu pareizticīgo dziedājumiem līdz džeza intonācijām, meklējot atbildes uz mūžīgajiem jautājumiem par cilvēka eksistenci un dzīves ierobežotību.

Programmas otrā daļa veltīta labskaņas ideālista un pētnieka Georga Pelēča 75. gada jubilejai. Georga Pelēča mūzikas daiļrades sūtnis pasaulē ir viņa līdzgaitnieks un skolasbiedrs Gidons Krēmers, kuram Pelēcis veltījis daudzus no saviem skaņdarbiem. Tieši Krēmeram pieder nopelni Pelēča mūzikas nokļūšanai starptautiskajā mērogā. Dzirdēsim ziedu burvību “Peoniju dejā” vibrafonam un stīgām, skaņdarbu “Astors Pjacolla, Oskars Stroks un es (Buena Rīga)” (2001) – sapni fantāzijas formā, kurā Buenosairesas tango melodijas satiekas ar Latvijas tango karaļa Oskara Stroka tēmām, kā arī dzīvelīguma un gaiša prieka caurstrāvoto “Concertino Bianco” klavierēm un stīgām.

Dzirdēsim arī vairākus īpaši Kremeratai veltītus skaņdarbus — Jēkaba Jančevska suģestējošo sarunu ar kokiem “Lignum” un noslēpumainības, izsmalcinātu koncepciju darinātāja, kamerorķestra kontrabasista Kristapa Pētersona stāstījumu skaņās – “Mūzika lielam ansamblim”. 

 

Piedalās:

Kremerata Baltica

 

Solisti:

Adams Kosmeja (Adam Kośmieja), klavieres

Džeraldas Bidva, vijole

Andrejs Puškarevs, vibrafons

 

Programma:

I daļa. Kremerata Baltica - 25

 

Jēkabs Jančevskis (1992)

Lignum (2017)

 

Kristaps Pētersons (1982)

‘‘Mūzika lielam ansamblim’’ (2021)

 

Alfrēds Šnitke (Альфред Шнитке, 1934–1998)

Koncerts klavierēm un stīgu orķestrim (1979)

 

II daļa. Georgs Pelēcis (1947) - 75

 

Georgs Pelēcis

‘‘Peoniju deja” stīgām un vibrafonam no ‘‘Ziedu svītas”

 

Georgs Pelēcis

‘‘Astors Pjacolla, Oskars Stroks un es (Buena Rīga)’’ vijolei un stīgām (2001)

 

Georgs Pelēcis

Concertino Bianco klavierēm un stīgām (1984)

I. Con intenerimento

II.. Con venerazio

III. Con anima

 

Koncerts izskanēja: 18.02.2022.

Foto: Valters Pelns