Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
Bezmaksas
Norises ilgums
1 stunda 23 minūtes
Producents
Lielais dzintars
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība

Valsts kultūrkapitāla fonds

Pieejams līdz:
2026. gada 28. febr.
Satura veids
Ieraksts

Koncertsērija “Personīgi'"

Lietuviešu simbolisma meistara Mikalojus Konstantina Čurļoņa vārdā nosauktais Čurļoņa stīgu kvartets iegriezās Liepājā, lai atklātu klausītāju iecienītās kamersērijas “Personīgi” notikumu gadu. Pirms vairāk nekā pusgadsimta dibinātais radošu meklētāju un tehniski virtuozu mūziķu ansamblis klausītājiem sagatavojis smalku kamermūzikas programmu, kuras pirmajā daļā iepazīsim izcilus lietuviešu komponistus, bet otrajā daļā klausīsimies norvēģi Edvardu Grīgu.

 

Koncertprogrammas stūrakmens ir norvēģu pazīstamākā komponista Edvarda Grīga Stīgu kvartets solminorā – viens no retajiem šī miniatūrista cikliskajiem darbiem. “Tādi mākslinieki kā Bahs un Bēthovens cēla baznīcas, bet es vēlos celt būdiņas, kur cilvēki jūtas laimīgi,” tā reiz savu mūziku aprakstījis Grīgs, tomēr viņa Stīgu kvartetā solminorā jaušams katedrāles vēriens. Tas atgādina gan norvēģu tautas mūzikas atskaņas, gan gaiša mīļuma pilnu liriku, bet dažbrīd pat pieskaitāms komponista jutekliskākajām mūzikas lappusēm.

Koncertu atklās 20./21. gadsimtu mijas spilgtāko lietuviešu komponistu darbu izlase, no kuriem lielākā daļa Latvijā skanēs pirmoreiz. Teisutis Makačins pieder lietuviešu modernisma klasiķu paaudzei, savos opusos sakausējot populārās un akadēmiskās mūzikas elementus un tādējādi izpelnoties nerimstošu apbrīnu īpaši jaunākās paaudzes klausītāju vidū. Vidmants Bartulis un Fausts Latens savā pasauluztverē dala līdzīgu tēlu loku, tomēr muzikālajās izpausmēs ir visnotaļ atšķirīgi – par to varēs pārliecināties abu komponistu pirmajos stīgu kvartetos, kas skaņās rotaļājas ar intīmiem veltījumiem sev tuviem cilvēkiem. Bet Zitas Bružaites “Dance in Blue” kavēsies amerikāņu minimālisma tradīcijās ar dziļi iegremdējošu dejas un mūzikas saplūsmi.

 

Programmā: 

 

I daļa:

 

Vidmants Bartulis (Bartulis, 1954-2020) 

Pirmais stīgu kvartets “Ak, dārgā”

 

Zita Bružaite (Bružaitė, *1966)

“Dance in Blue” (“Zilā deja”)

 

Fausts Latens (Latėnas, 1956-2020) 

Pirmais stīgu kvartets “… in extremis…”

 

Teisutis Makačins (Makačinas, *1938) 

Scherzo concertante

 

II daļa:

 

Edvards Grīgs (Grieg, 1843-1907) 

Stīgu kvartets solminorā op. 27

 

Piedalās:

 

Čurļoņa stīgu kvartets:

Jons Tankevičs (Jonas Tankevičius), 1. vijole

Darjus Dikšaitis (Darius Dikšaitis), 2. vijole

Gedimins Dačinsks (Gediminas Dačinskas), alts

Elena Daunite (Elena Daunytė), čells

 

 

Koncerts izskanēja: 16.01.2022.

Foto: Valters Pelns