Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
Bezmaksas
Norises ilgums
1 stunda un 30 minūtes
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība

Valsts kultūrkapitāla fonds

Pieejams līdz:
2025. gada 29. nov.
Satura veids
Ieraksts

Šis ir Zvaigznes dienai veltīts garīgo dziedājumu koncertieraksts, lai atzīmētu gaismas un saules atgriešanos. Laikā, kad Pareizticīgā baznīca svin Kristus dzimšanas svētkus, Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēja koncertprogramma “Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija”.

Krievu komponista Pētera Čaikovska vārdu dzirdot, lielākoties vispirms atmiņā ataust viņa simfonijas, skatuves darbi un kamermūzika, taču Čaikovska radošais mantojums slēpj arī sakrālas ievirzes kormūziku, ko no putekļu plauktiem laukā cēlis Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava.

1878. gadā vēstulē savai uzticības personai Nadeždai fon Mekai komponists rakstījis: “Es bieži eju uz rīta lūgšanām; manuprāt, Sv. Jāņa Zeltamutes liturģija ir viens no dižākajiem mākslas darbiem...”. Savu monumentālo Sv. Jāņa Zeltamutes liturģiju Čaikovskis sacerējis 1878. gadā.

Teju pēc pusotra gadsimta – 2019. gadā skaņu tvartā to ieskaņojis Latvijas Radio koris, kļūstot par vienu no pašiem pirmajiem Eiropas kolektīviem, kas pieskaras Čaikovska muzikālās liturģijas versijai. Par šo ierakstu koris saņēmis nedalītu publikas un kritikas atzinību, kā arī Starptautisko Klasiskās Mūzikas Balvu 2020 (ICMA) kora mūzikas ierakstu kategorijā.

Līdzās pareizticīgās tradīcijas skatījumam uz liturģiju koncertierakstā skan arī bizantiešu dziedājumi latviešu valodā, ko sakārtojis Latvijas Pareizticīgo baznīcas reģents un komponists Andrejs Selickis. Šis vēsturiski ir pirmais mēģinājums apkopot un klasificēt kristīgās baznīcas Austrumu rita sakrāli-muzikālo tradīciju latviešu valodā, izveidojot latvisko sakrālo modeli, kurš reizē ir gan arhetipisks, gan askētisks un praktisks.

Latvijas Radio koris ir unikāla muzikāla vienība kormūzikas pasaulē — kamerkoris, kurš spēj izcili atskaņot visplašāko repertuāru no senās mūzikas līdz mūsdienu komponistu vissarežģītākajām partitūrām. Latvijas Radio koris ir kā radošā laboratorija, regulāri mudinot komponistus rakstīt opusus, kas pārsniedz klasiskā vokāla arsenālu. Divdesmit gadu laikā Latvijas Radio koris ir radījis jaunu izpratni par kori, kurā katram dalībniekiem ir savs uzdevums un personīgais pienesums. Dziedātāju spēja orientēties dažādu laikmetu, žanru un stilu mūzikā ļauj Latvijas Radio korim uzstāties gan vokāli instrumentālu darbu atskaņojumos un operu izrādēs, gan multimediālos un performanču projektos, gan intīmās a cappella muzikālās sarunās, gan teatrālos uzvedumos, kur kora dziedātāji atklājas kā daudzpusīgi solisti, līdztekus dziedāšanai spēlējot arī instrumentus. Latvijas Radio koris vairākkārt saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu – valsts augstāko apbalvojumu par sasniegumiem profesionālajā mākslā, kā arī Ministru kabineta balvu un citus apbalvojumus.

 

Piedalās:

Latvijas Radio koris

Diriģents Sigvards Kļava

 

Solisti: Kārlis Rūtentāls - tenors, Gundars Dziļums - baritons

 

Programma:

P. Čaikovskis Sv. Jāņa Zeltamutes liturģija un bizantiešu garīgie dziedājumi

 

Koncerts izskanēja: 08.01.2022.

 

Foto: Valters Pelns