Ieraksti
Atpakaļ
Pievienot favorītiem
0,00 €
Norises vieta
Lielā zāle
Norises ilgums
aptuveni 2 stundas
Producents
Lielais dzintars
Organizē
Lielais dzintars
Atbalsta

Liepājas pašvaldība

Latvijas Republikas Kultūras ministrija

“Deutsche Bank”

Pieejams līdz:
2026. gada 31. aug.
Satura veids
Ieraksts

Noderīgi

Programma

Berlīnes Filharmonijas orķestris no 1991. gada dibināšanas gadadienu 1. maijā atzīmē ar “Eiropas koncertu” jeb “Eiropakonzert” kādā no pilsētām, kas Eiropas kultūrā ir vēsturiski nozīmīga un šodienīgi aktuāla. Šogad orķestra 140. gadadienu bija paredzēts atzīmēt Odesā, taču karadarbības dēļ nācās meklēt citu vietu, un operatīvi un zīmīgi tika izvēlēts koncertu organizēt koncertzālē “Lielais dzintars”, Latvijā.
 
Šis koncerts būs sadarbības un vienprātības apliecinājums Eiropas Savienības valstu un Ukrainas attiecībās. “Ar šo “Eiropas koncertu” mēs vēlamies sūtīt solidaritātes signālu Odesai un Ukrainai. “Berlīnes filharmoniķiem” un Kirilam Petrenko jēdziens “Eiropa” apzīmē kopīgas vērtības un kopīgu kultūru, kas mūs vieno pāri visām nacionālajām robežām un vissaprotamāk izpaužas mūzikā. Īpaši šogad šīs Eiropas vērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk,” par koncerta galveno vēstījumu atklāj Berlīnes Filharmonijas orķestra vijolnieks un mediju valdes loceklis Stenlijs Dods (Stanley Dodds).
 
Speciāli Liepājai sastādīta īpaša koncertprogramma, kurā iekļauto opusu autori runā par brīvību un pašnoteikšanos. Skanēs Latvijas kvēla patriota Pētera Vaska, ukraiņu dzīvās leģendas Valentīna Silvestrova un somu nacionālās neatkarības simbola Žana Sibēliusa emocionāli intensīvie skaņdarbi. Programmā iekļauts arī čehu ģēnija Leoša Janāčeka simfoniskais stāsts par varonīgo kazaku atamanu Tarasu Buļbu un itāļu intelektuāļa Lučāno Berio darināts vitāls un krāsains pasaules tautasdziesmu cikls, kurā soliste būs starptautiski pieprasītā Latvijas dziedātāja Elīna Garanča.
 
“Berlīnes filharmoniķi” Liepājā uzstājas sava galvenā diriģenta Kirila Petrenko vadībā. Maestro pazīstams kā spilgts savdabis un unikālu koncertprogrammu veidotājs. 
 
"Eiropas koncerts" tika aizsākts pēc Austrumvācijas un Rietumvācijas atkalapvienošanās. Tie tiek organizēti kā Eiropas vienojošā gara svētki, atzīmējot šī kontinenta kopīgo mantojumu un kultūru. Katrs “Eiropas koncerts” notiek citā Eiropas pilsētā vēsturiski nozīmīgās un neparastās norises vietās un koncertzālēs, kuras pārstāv izcilus kultūras sasniegumus. Iepriekšējos gados “Eiropas koncertu” uzņēmušas tādas prominentas vietas kā Orsē muzejs Parīzē, Versaļas pils, Teatro Real Madridē, Vasa muzejs Stokholmā u.c. Šajos koncertos tiek svinēti mītnes pilsētu un valstu “vietējie ģēniji”– komponisti, pasaulslaveni solisti vai ansambļi. 
 
Berlīnes Filharmonijas orķestris ir viens no pasaules vadošajiem orķestriem. Kopš tā dibināšanas 1882. gadā orķestra darbības sfēra ir paplašinājusies un sniedzas ārpus Vācijas un Eiropas robežām. Pirmajās desmitgadēs galvenie diriģenti bija Hanss fon Bīlovs, Artūrs Nikišs un Vilhelms Furtvenglers, kam 1955. gadā sekoja Herberts fon Karajans. Viņš kopā ar “Berlīnes filharmoniķiem” attīstīja unikālu skaņas estētiku un spēles kultūru, kas padarīja orķestri slavenu visā pasaulē. 1967. gadā Karajans nodibināja “Berliner Philharmoniker” Lieldienu festivālu, kas Bādenbādenē notiek kopš 2013. gada.  No 1989. līdz 2002. gadam galvenais diriģents Klaudio Abado attīstīja jaunus virzienus koncertprogrammās, liekot uzsvaru uz mūsdienu skaņdarbiem. No 2002. līdz 2018. gadam sers Saimons Retls turpināja paplašināt repertuāru un izveidot novatoriskus koncertu formātus. 2009. gadā orķestris atklāja savu koncertu platformu Digital Concert Hall, kurā “Berlīnes filharmoniķu” koncerti tiek pārraidīti tiešraidē un piedāvāti kā ieraksti video arhīvā. No 2019. gada par orķestra galveno diriģentu iecelts Kirils Petrenko. 
 
Piedalās:
 
Berlīnes Filharmonijas orķestris
diriģents, mākslinieciskais vadītājs Kirils Petrenko
 
Elīna Garanča, mecosoprāns
 
Programmā:
 
I DAĻA
 
Pēteris Vasks
“Musica Dolorosa” 
 
Lučāno Berio (Luciano Berio)
“Folk Songs” 
 
Valentīns Silvestrovs (Валентин Сильвестров)  
“Elegie” 
 
II DAĻA
 
Leošs Janāčeks (Leoš Janáček)
"Taras Bulba" 
 
Žans Sibēliuss (Jean Sibelius)
"Finlandia"
 
Video ieraksts skatīšanai ir pieejams tikai Latvijas teritorijā.